Miniaturowy konwerter światło/liczba

Miniaturowy konwerter światło/liczba

Znana z nietuzinkowych rozwiązań firma ams wprowadziła do oferty układ TSL2584TSB będący konwerterem natężenia światła zmierzonego za pomocą wbudowanego sensora na liczbę. Sensor jest oferowany w miniaturowej obudowie o wymiarach 1,14 mm×1,66 mm×0,32 mm, dzięki czemu może być zastosowany w sprzęcie przenośnym - wearable.

Nowy układ ams jest o połowę mniejszy niż najmniejsze produkty konkurencyjne. Zastosowany w nim sensor TSV eliminuje konieczność wykonywania połączeń do czujnika i zapewnia bezpośrednie połączenie pomiędzy wyjściami/wejściami układu a wyprowadzeniami w postaci kulek cyny. Zmierzone natężenie światła jest dostępne za pomocą interfejsu I2C pracującego z prędkością do 400 kbit/s. Sensor zawiera fotodiodę reagującą na światło widzialne i podczerwone, tylko na podczerwone oraz filtr blokujący promieniowanie podczerwone. Dzięki filtrowaniu niepożądanego światła podczerwonego sensor może dokładniej mierzyć natężenie światła widzialnego również, jeśli jest umieszczony za przyciemnianą szybą.
Układ TSL2584TSV zawiera dwa przetworniki A/C oraz szereg opcji programowalnych, takich jak wzmacniacz analogowy, integrator, górny i dolny próg wyzwalania, filtr poświaty. Napięcie zasilania wynosi 3 V, a typowy pobór prądu 175 uA (obniżany do 3 uA w trybie uśpienia). Aplikacje obejmują urządzenia przenośne (wearable), podświetlenie ekranu wyświetlacza, sterowanie oświetleniem klawiatury, diagnostyczny sprzęt medyczny i inne.

http://ams.com/eng/Products/Light-Sensors/Ambient-Light-Sensor-ALS/TSL2584TSV