Układ do ochrony ogniwa akumulatora litowego

Układ do ochrony ogniwa akumulatora litowego

Firma Diodes oferuje układ AP9214L przeznaczonego od zabezpieczenia pojedynczego ogniwa akumulatora Li-Ion lub Li-Po. Został on opracowany specjalne do zastosowania w bateriach telefonów komórkowych, kamer oraz podobnych urządzeń przenośnych, w których duże znaczenie ma wielkość akumulatora i są preferowane płaskie, cienkie ogniwa slim.

Rynkiem docelowym są producenci modułów zabezpieczających akumulatory. Zastosowanie układu do monitorowania bezpiecznego ładowania i rozładowania akumulatora skutkuje wydłużeniem czasu jego eksploatacji oraz minimalizuje straty energii. Struktura układu AP9214L zawiera obwód chroniący akumulator litowy z 2-kanałowym tranzystorem MOSFET-N, który może być bardzo szybko wyłączany, gdy zostanie wykryte przekroczenie napięcia/prądu ładowania, napięcia/prądu rozładowania lub zwarcie obciążenia. Stabilny współczynnik temperaturowy przyczynia się do uzyskania dużej precyzji detekcji napięcia, które może być ustalone w aplikacji docelowej. Układ AP9214L integruje również obwód opóźniający zadziałanie detektora warunku wyłączenia w celu zmniejszenia liczby komponentów zewnętrznych w aplikacji docelowej.
Niewielki prąd polaryzacji (3,0uA przy 25°C w trybie normalnym) oraz tranzystor MOSFET o bardzo małej rezystancji kanałów w stanie załączenia (typowo 13,5uW) przyczyniają się do uzyskania bardzo dobrych parametrów użytkowych. W trybie wyłączenia pobór prądu jest ograniczany do zaledwie 100nA.Układ AP9214L jest wytwarzany za pomocą specjalnej technologii CMOS, dzięki której może wytrzymać przepięcia do 30V. Niskoprofilowa obudowa DFN2535-6 o grubości zaledwie 0,6mm ułatwia zamontowanie układu w modułach chroniących cienkie, nowoczesne akumulatory.

http://www.diodes.com/_files/datasheets/AP9214L.pdf