Miniaturowa przetwornica zasilająca o mocy 30 W

Miniaturowa przetwornica zasilająca o mocy 30 W

Moduł TPS84620RUQ jest kompletną przetwornica obniżającą napięcie, która zawiera w sobie tranzystor MOSFET mocy, cewkę i inne elementy pasywne. Ma on niewielką, niskoprofilową obudowę BQFN o wymiarach 9 mm×15 mm×2,8 mm. Kompletne rozwiązanie zasilacza wymaga 3 elementów zewnętrznych (rezystor i dwa kondensatory) i nie wymaga dobierania komponentów pętli kompensacyjnej oraz dławika.

Mimo niewielkiej obudowy (fotografia 1) parametry przetwornicy są naprawdę imponujące, ponieważ można ją obciążyć prądem aż 6 A. Napięcie wyjściowe może być regulowane w zakresie 1,2...5 V. Przetwornica ma sprawność sięgającą w pewnych warunkach 96%, a dzięki specjalnej konstrukcji umożliwia sprawne rozpraszanie ciepła. W normalnych warunkach nie wymaga stosowania radiatora ani wymuszonego obiegu powietrza.

Fotografia 1. Porównanie wielkości przetwornicy TPS84620RUQ z mikrokontrolerem w obudowie TQFP44

Częstotliwość kluczowania można zmieniać w zakresie 480...780 kHz. Kluczowanie może być synchronizowane za pomocą zewnętrznego sygnału zegarowego. Jak przystało na nowoczesne rozwiązanie, przetwornica ma układ gwarantujący łagodne narastanie napięcia wyjściowego po jej załączaniu, zabezpieczenia przed przegrzaniem i zwarciem. Prawidłowa praca przetwornicy jest sygnalizowana za pomocą sygnału dostępnego na wyjściu Power Good. Moduł jest przystosowany do współpracy z układem sekwencera służącego do załączania napięć zasilających np. układ FPGA w określonej kolejności.
Producent zadbał o dostępność płytek ewaluacyjnych z przetwornicą. Na jednej z nich (fotografia 2) zademonstrowano minimalną liczbę komponentów, które sa wymagane do pracy. Dryga (fotografia 3) pozwala na eksperymentowanie z dowolną funkcjonalnością przetwornicy, to jest zmianę napięcia wyjściowego, zmianę częstotliwości kluczowania itd.

Fotografia 2. Płytka demonstarcyjna z modułem TPS84620RUQ - wersja prosta, zawierająca minimum komponentów

Fotografia 3. Płytka ewaluacyjna z modułem TPS84620RUQ - wersja rozbudowana, udostępniająca pełną funkcjonalność przetwornicy

 

Więcej informacji jest dostępne na stronie http://focus.ti.com/docs/prod/folders/print/tps84620.html