Uniwersalny, 12-bitowy system pomiaru małych sygnałów analogowych z czujników

Uniwersalny, 12-bitowy system pomiaru małych sygnałów analogowych z czujników

Firma Maxim rozszerzyła ofertę mikrokontrolerów mixed-signal z rodziny MAXQ o nowy układ SoC oznaczony symbolem MAXQ7670A. Jest to uniwersalny, 12-bitowy system pomiaru małych sygnałów o napięciach rzędu mikrowoltów, współpracujący z różnego typu czujnikami magnetycznymi i magnetorezystancyjnymi. Może być stosowany np. do monitorowania położenia wałów i stopnia otwarcia zaworów w instalacjach przemysłowych i samochodowych.

W porównaniu z rozwiązaniami alternatywnymi pozwala wyeliminować zewnętrzne wzmacniacze i inne elementy współpracujące, redukując tym samym ogólną powierzchnię płytki drukowanej nawet o 40%. Sam zajmuje obszar o wymiarach zaledwie 5 mm×5mm. Zawiera m.in. multiplekser, wzmacniacz programowalny, 12-bitowy przetwornik A/C z sukcesywną aproksymacją (SAR), 16-bitowy mikrokontroler RISC, interfejs SPI i kontroler CAN 2.0B. Mikroprocesor RISC wraz z kontrolerem szyny CAN pozwalają na przetwarzanie danych w sieciach czujników inteligentnych w czasie rzeczywistym.
Stopień wejściowy MAXQ7670A może być skonfigurowany do obsługi 8 wejść asymetrycznych lub 4 różnicowych, unipolarnych/bipolarnych. Sygnał wychodzący z multipleksera jest podawany na wejście wzmacniacza programowalnego (o wzmocnieniu 1× lub 16×), a następnie do wejścia 12-bitowego przetwornika A/C (125 kS/s). Sygnał cyfrowy z przetwornika trafia do mikrokontrolera sterującego, kontrolera przerwań, uniwersalnego rejestru wyjściowego i kontrolera CAN.
MAXQ7670A zawiera detektor napięcia zasilającego, 7 uniwersalnych linii GPIO i watchdog monitorujący aktywność układu i w razie potrzeby przeprowadzający automatyczny restart. Jest dostępny w obudowie TQFN-40 o wymiarach 5 mm×5 mm. Może pracować w „samochodowym” zakresie temperatury otoczenia -40...+125°C. W ofercie producenta jest zestaw ewaluacyjny zawierający płytkę drukowaną i zintegrowane środowisko projektowe (IDE) z debuggerem, asemblerem, kompilatorem IAR C i symulatorem.

Więcej informacji: http://www.maxim-ic.com/MAXQ7670A