Multimetr TRMS Voltcraft VC-950

Multimetr TRMS Voltcraft VC-950
Najwyższy czas, aby mój stary, wysłużony multimetr zastąpić nowym. Służył mi przez wiele lat, jednak ostatnie przekroczenie zakresu pomiarowego amperomierza źle się dla niego skończyło. Okazało się, że jest to multimetr z tych, w których pali się wszystko, oprócz bezpiecznika. I o ile udało mi się wymienić uszkodzone elementy w obszarze pomiarowym prądu, o tyle nie udało mi się przywrócić klasy pomiarowej miernika. Amperomierz "umarł", nie jestem w stanie go naprawić, wskazuje bzdury, więc przyrząd trzeba wymienić na nowy.
Multimetr jest przyrządem najczęściej wykorzystywanym w warsztacie elektronika. Ponadto, zwykle przyrządy warsztatowe kupuje się nie na miesiąc czy dzień, ale na całe lata użytkowania. Postęp w tej dziedzinie nie jest bowiem tak szybki, aby za rok czy dwa trzeba było wyrzucić przyrząd do śmietnika. Dobry, solidny miernik przyda się na długi, długi czas.
Kupując przyrząd pomiarowy warto sobie zadać pytanie, do czego będzie on używany. Inny przyrząd powinien wybrać profesjonalista, a inny może wybrać amator – hobbysta. Ten pierwszy raczej nie powinien oszczędzać, ponieważ przeważnie w parze z ceną miernika idzie bezpieczeństwo jego użytkowania, ten drugi może w łatwy sposób zgodzić się na pewne kompromisy cenowe.
Miernika dla siebie szukałem od dłuższego czasu. Chciałem, aby był to multimetr cyfrowy z funkcją pomiaru TRMS (rzeczywistej wartości skutecznej), wyznaczanej poprzez próbkowanie sygnału analogowego i operacje matematyczne, a nie dzięki wyskalowaniu miernika wartości średnich w wartościach skutecznych, które to rozwiązanie nierzadko spotyka się w tańszych przyrządach. Zwykle buduję obwody niskiego napięcia, rzadziej zdarzają się zasilacza czerpiące energię z sieci 230 V AC lub układy lampowe o napięciu zasilania rzędu 400 V. Ponadto, idealny miernik do mojego warsztatu powinien mierzyć natężenie prądu w zakresie około 1 mA…5 A, umożliwiać pomiar rezystancji, testowanie półprzewodników (chodzi o pomiar złącza PN) oraz sprawdzanie zwarć w rozsądnie krótkim czasie. Wszelkie inne funkcje traktuję jako „mile widziane”, dodatkowe, ale mogę się bez nich obejść.
Przez dłuższy już czas przeglądam oferty różnych dystrybutorów poszukując idealnego kandydata, który jednak spełniałby również wymagania odnośnie do bezpieczeństwa gwarantując, że miernik w razie przeciążenia nie zapali mi się w rękach! Niestety, tylko nieliczne oglądane przeze mnie multimetry spełniały moje wymagania. Jak na złość, była to półka cenowa powyżej 2 tysięcy złotych. Niestety, nie jest to kwota, którą byłbym skłonny zapłacić za "goły" multimetr, niemający wyposażenia dodatkowego, a jedynie gwarantujący zgodność z normami bezpieczeństwa.
Z przeszłości dobrze znam wyroby niemieckiej firmy Gossen – Metrawatt. Ta firma jest producentem bardzo dobrych multimetrów MetraHit. Jeden z tańszych jej produktów, ale o bardzo dobrych parametrach, MetraHit One, postanowiłem przyjąć jako swego rodzaju kryterium odniesienia dla porównań. Podkreślam, że chodzi o porównanie funkcjonalne, nie o przeciwstawienie sobie dwóch wyrobów.
Przy zakupie przyrządów pomiarowych występuje pewien problem, który rzadko jest dostrzegany przez ich dystrybutorów. Kupując przyrząd rzadko mamy możliwość przetestowania go przed zakupem. Owszem, konsumenta chroni prawo handlowe, ale czy ktoś próbował zwrócić zakupiony, rozpakowany przyrząd pomiarowy ze słowami „nie podoba mi się, rozczarował mnie”? Większość firm, skoro zainkasowała należność, to pozostawia nas z problemem jako powód podając np. że przyjmują tylko zwroty nieużywanego sprzętu. Dlatego postanowiłem wstąpić do grona testerów firmy Conrad Polska, aby mieć możliwość wyrobienia sobie opinii na temat produktów oferowanych przez tego dystrybutora, bardzo dobrze znanego mi z rynku niemieckiego.
 
Dostawa
Firma Conrad jest dostawcą katalogowym, którego oferta jest dostępna między innymi przez Internet. „Idąc” na zakupy nie ma potrzeby wychodzenia z domu. Po rozmowie z pracownikiem Działu Obsługi Klienta, miernik został mi dostarczony następnego dnia przez firmę kurierską DHL. Przesyłkę odebrałem osobiście, kurier umówił się ze mną telefonicznie i przyniósł mi ją do mieszkania. Miernik był zapakowany w oryginalne pudełko, w którym jest oferowany, a oprócz niego w pudełko tekturowe wypełnione pianką i owinięte folią z tworzywa sztucznego. Folia była zawinięta szczelnie i zapewniała dobre zabezpieczenie przed wilgocią, natomiast pudełko z pianką przed ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi, które mogą zdarzyć się w czasie transportu.
 
Zawartość pudełka i pierwsze wrażenie
Miernik i jego wyposażenie są ułożone w oddzielnych przegrodach (fotografia 1). Przegląd rozpocząłem właśnie od "uzbrojenia". Moje największe zainteresowanie zawsze budzą kable służące do dołączenia multimetru do obwodu mierzonego. Wbrew pozorom, od jakości ich wykonania wiele zależy, więc od nich zwykle rozpoczynam ocenę. Dobre przewody pomiarowe powinny być trwałe i bezpieczne, ich staranne wykonanie dobrze świadczy o producencie danego sprzętu. Bezpieczne, to znaczy nie zagrażać człowiekowi w wypadku odłączenia od obwodu mierzonego. Moim zdaniem kable dostarczone wraz z multimetrem Voltcraft VC-950 spełniają te wymagania. Końcówki pomiarowe mają kształt igieł, za pomocą których jest łatwo uzyskać kontakt z mierzoną końcówką. Osłonkę igły można zdjąć – pod nią znajduje się wtyk bananowy, który przyda się np. przy pomiarze napięcia w gniazdku sieci energetycznej 230VAC (fotografia 2). Od drugiej strony, wtyki dołączane do multimetru są schowane za ścianką z izolacji, a ich końcówki są zabezpieczone przed przypadkowym dotknięciem (fotografia 3). Naprawdę trzeba wysilić się, aby dotknąć do ich części przewodzących. Jeden z przewodów jest czarny, drugi czerwony, co jednak jest pewnym oczywistym standardem. Wtyki bananowe są zabezpieczone kapturkiem izolacyjnym, zabezpieczającym je przed uszkodzeniem. Przed dołączeniem przewodów do miernika trzeba zdjąć te kapturki ochronne (fotografia 4).
 
 
Fotografia 1. Pudełko miernika po otwarciu
 
Fotografia 2. Końcówki przewodów pomiarowych od strony igieł pomiarowych
 
Fotografia 3. Zabezpieczenie wtyków prze przypadkowym dotknięciem
 
Fotografia 4. Kapturki ochronne wtyków bananowych
 
W osobnym woreczku zapakowane są krokodylki umożliwiające "złapanie" mierzonego przewodu. Są one przystosowane do dołączenia do przewodów pomiarowych i podobnie jak one, jeden z krokodylków jest czarny, a drugi czerwony (fotografia 5). Są one średniej wielkości i będą doskonale nadawały się do dużych komponentów i przewodów, nie bardzo np. do drobnych układów scalonych. Zwykle jednak pomiary wykonuje się w odniesieniu do masy, do której dołącza się za pomocą krokodylka doprowadzenie potencjału ujemnego multimetru, natomiast doprowadzenie dodatnie dołącza się do mierzonego obwodu – tu wystarczy po prostu zaostrzona końcówka. Opisane kable spełniają te wymagania.
Kolejną rzeczą, która rzuciła mi się w oczy był długi, czarny przewód z wtykiem USB (fotografia 6). Ku mojemu zaskoczeniu okazało się, że multimetr jest dostarczany z interfejsem służącym do dołączenia go do komputera PC. Interfejs jest optyczny (co zapewnia izolację galwaniczną i gwarantuje bezpieczeństwo użytkownika w razie awarii multimetru), dwukierunkowy i pozwala na sterowanie multimetrem i transmisję danych za pomocą specjalnego oprogramowania. Zgodnie z wykazem zawartym w instrukcji, płytę CD z odpowiednim oprogramowaniem również powinienem znaleźć w pudełku przyrządu.
 
Fotografia 5. Krokodylki umożliwiające trwały kontakt z mierzonym obwodem
 
Fotografia 6. Kabel interfejsu optycznego
 
Fotografia 7. Termopara będąca wśród standardowego wyposażenia multimetru
 
W osobnym woreczku jest zapakowany adapter oraz termopara dołączona za pomocą długich przewodów (fotografia 7). Na razie odkładamy ją na bok i dalej przyglądamy się zawartości. W niewielkim woreczku jest zapakowany pasek, który ma z jednej strony zaczep, a z drugiej zatopiony w gumowej osłonie silny magnes (fotografia 8). Za jego pomocą można przymocować multimetr do metalowej szafki, uwalniając w ten prosty sposób ręce zwykle zajęte podczas wykonywania pomiarów (fotografia 9). Sprawdziłem, że magnes trzyma się mocno nawet główki śruby M8 i miernik nie spada.
 
 
Fotografia 8. Pasek mocujący z magnesem
 
Fotografia 9. Mocowanie do metalowego płaskownika za pomocą paska z magnesem
 
 
Multimetr
Po obejrzeniu akcesoriów przyszedł wreszcie czas na sam multimetr. Jego obudowa jest wykonana z tworzywa sztucznego o dobrej jakości (fotografia 10) i sprawia solidne wrażenie. Jak w większość przyrządów Voltcraft, kolorem dominującym obudowy multimetru VC-950 jest szary. Nadruki są białe lub niebieskie, czytelne. Boki i tył obudowy chronione są gumową osłoną, co zabezpiecza miernik w razie upadku lub uderzenia. Z tyłu obudowy znajduje się otwór dla zaczepu paska oraz składana podpórka, dzięki której można postawić miernik np. na stole.
 
 
 
Fotografia 10. Wygląd multimetru Voltcraft VC-950
 
W górnej części obudowy jest umieszczony wyświetlacz, pod nim rząd klawiszy funkcyjnych. Cztery z nich mają podwójne funkcje, opisane nad i pod klawiszem. Jeden, środkowy, pełni rolę 4 klawiszy kursora. Pierwszy z lewej służy do ręcznego wyboru zakresu (RANGE) i funkcji pomiarowej (niebieski prostokąt), co ułatwia korzystanie z miernika. Rodzaj realizowanego pomiaru (np. wskazywanie wartości minimalnej, maksymalnej lub średnie) wybiera się klawiszami kursora i zatwierdza klawiszem ENTER, a kończy naciskając ESC. Moim zdaniem klawisze mogłyby być bardziej „miękkie” i lepszej jakości, jednak trzeba przyznać, że działają pewnie i bardziej chodzi w tym momencie o mój gust, aniżeli o faktyczną potrzebę zmiany ich na inne.
Funkcje pomiarowe wybiera się za pomocą przełącznika obrotowego (fotografia 11). Funkcje wywoływane domyślnie zaznaczono kolorem białym. W lewej, skrajnej pozycji przełącznika jest całkowicie odłączane zasilanie przyrządu. Kolejne pozycje załączają:
  • pomiar napięcia stałego lub przemiennego (AC, AC+DC) na zakresie V,
  • pomiar napięcia stałego lub przemiennego (AC, AC+DC) na zakresie mV,
  • testowanie przejścia, testowanie złącza diodowego PN, pomiar rezystancji lub pojemności,
  • pomiar natężenia prądu stałego lub przemiennego (AC, AC+DC),
  • pomiar częstotliwości lub współczynnika wypełnienia,
  • pomiar temperatury w stopniach Celsiusa lub Fahrenheita.
Pod przełącznikiem obrotowym umieszczono rząd gniazd do dołączenia przewodów. Gniazdo wspólne oznaczone etykietą COM służy do dołączenia przewodu czarnego "minus". Pozostałe gniazda służą do dołączenia przewodu czerwonego w trakcie pomiaru natężenia prądu w zakresie 0,4…10A (pierwsze od lewej), pomiaru natężenia prądu w zakresie 0…400mA (drugie od lewej), pomiaru napięcia, rezystancji, pojemności, częstotliwości i temperatury (pierwsze od prawej). Przełącznik pracuje pewnie, z umiarkowanym oporem. Przy zmianie funkcji pomiarowych np. z pomiaru napięcia na pomiar natężenia prądu, jest konieczne przełożenie przewodów pomiarowych. Przyrząd kontroluje poprawne dołączenie przewodów do gniazd, sygnalizuje błąd i umożliwia pomiar tylko wtedy, gdy przewody są dołączone poprawnie. Jest to ogromna zaleta, ponieważ błędne włączenie przewodów przy zmianie funkcji pomiarowych jest jedną z najczęstszych przyczyn powstawania uszkodzeń. Niektóre firmy stosują blokady gniazd sprzężone z przełącznikiem obrotowym, które uniemożliwiają użytkownikowi zmianę funkcji pomiarowej bez poprawnego dołączenia kabli. Firma Voltcraft wybrała zabezpieczenie elektroniczne.
 
Fotografia 11. Wybór funkcji pomiarowej za pomocą przełącznika
 
Fotografia 12. Bezpieczniki ukryte pod pokrywą baterii
 
Co ważne, zakresy pomiarowe są zabezpieczone solidnymi bezpiecznikami. Są one dostępne pod pokrywą baterii zasilających (fotografia 12).
Wyświetlacz (fotografia 13) prezentuje wynik za pomocą sporych, czytelnych cyfr o wysokości 15mm, a dzięki zainstalowanemu czujnikowi światła (jego otwór jest tuż nad polem wyświetlacza), podświetlenie tła jest załączane tylko wtedy, gdy jest potrzebne, np. w zacienionym pomieszczeniu. Funkcja ta powoduje wydłużenie czasu pracy od wymiany do wymiany baterii. Po lewej stronie umieszczono symbol informujący o stanie baterii. W dolnej linii są napisy informujące o wybranej funkcji pomiarowej. Wynik pomiaru jest wskazywany za pomocą wartości liczbowej oraz za pomocą „skali analogowej” umieszczonej w górnej części wyświetlacza. Uważam to za dużą zaletę miernika, która pozwala na zaobserwowanie trendów zmian napięcia czy prądu w sposób zbliżony do wskazań konwencjonalnego miernika wskazówkowego. „Wskazówka” jest wyskalowana w procentach zakresu pomiarowego i pełni funkcję umożliwiającą orientację i zgrubną ocenę mierzonej wartości. Łatwo w ten sposób zauważyć również konieczność zmiany zakresu pomiarowego przy jego wyborze ręcznym.
 
Fotografia 13. Wygląd wyświetlacza przyrządu
 
Obok wyniku, po prawej stronie, jest wyświetlana jednostka oraz rodzaj wybranego pomiaru (AC, DC itp.). Nad wynikiem głównym jest wyświetlany wynik pomiaru np. częstotliwości na zakresie pomiaru napięcia przemiennego (fotografia 14) lub wartość maksymalna (fotografia 15). Wskazania części pomocniczej wyświetlacza zależą od wybranej dodatkowej funkcji pomiarowej. Wyboru dokonuje się za pomocą klawiszy kursora.
 
Fotografia 14. Wyświetlanie wyniku pomiaru częstotliwości na wyświetlaczu pomocniczym podczas pomiaru wartości napięcia przemiennego
 
Fotografia 15. Wyświetlanie maksymalnej wartości napięcia na wyświetlaczu pomocniczym podczas pomiaru wartości napięcia przemiennego
 
Jak na razie miernik Voltraft VC-950 ma dla mnie znacznie więcej plusów niż minusów. Ogólne wrażenie jest bardzo dobre, wyposażenie dostępne wraz z miernikiem umożliwia zastosowanie go w wielu sytuacjach warsztatowych, również w połączeniu z komputerem PC. Ze względu na solidną konstrukcję i magnetyczny pasek mocujący, miernik bardzo przyda się również w terenie, podczas serwisowania urządzeń automatyki, szafek rozdzielczych itp.
 
Pomiary
Ocenę przydatności multimetru w warsztacie zwykle rozpoczynam od trywialnego testu – pomiaru przejścia z sygnalizacją dźwiękową. Jeśli na zasygnalizowanie zwarcia w obwodzie miernik potrzebuje więcej niż sekundę, to od razu odrzucam taki przyrząd, ponieważ wiem, że przy szybkim sprawdzaniu obwodów będzie mnie denerwowała konieczność długiego oczekiwania. Voltraft VC-950 przeszedł ten test bez najmniejszego zająknięcia – sygnał dźwiękowy pojawia się natychmiast po wykryciu zwarcia w obwodzie, a sam dokładny pomiar rezystancji zwarcia jest wykonywany później i wskazywany na wyświetlaczu. Tu mam jedną drobną uwagę do producenta miernika. Po przekręceniu przełącznika w pozycję środkową (jak pamiętamy kryją się pod nią pomiary rezystancji, pojemności, złącza PN i testowanie zwarć) wybierana jest funkcja pomiaru pojemności, mimo iż domyślnie (jej etykieta ma biały kolor), powinna być uruchamiana funkcja pomiaru rezystancji. Pomijając oczywisty błąd moim zdaniem warto tak zmienić oprogramowanie miernika, aby jako domyślna było załączane testowanie zwarć z sygnalizacją dźwiękową, natomiast pozostałe funkcje wybierało się naciskając klawisz wyboru. Testowanie przejść jest jedną z najczęściej używanych przeze mnie funkcji z grupy „pomiarów rezystancji”. W starym multimetrze mam ją załączaną odrębnie za pomocą przełącznika obrotowego i to jest jak dla mnie najlepsze rozwiązanie. Oczywiście, jeśli ktoś ma inny charakter pracy, to nie będzie mu przeszkadzała ta niedogodność. Jeszcze lepiej byłoby, gdyby miernik zapamiętywał ostatnio wybraną funkcję pomiarową w danym położeniu przełącznika. Wówczas np. byłaby możliwa szybka kontrola zwarć, przełączenie się na pomiar napięcia, szybki powrót do kontroli zwarć itp.
Podczas kilku dni, w czasie których użytkowałem miernik w warsztacie, trudno mi było znaleźć jakieś jego minusy. Multimetr sam wybiera zakres pomiarowy w taki sposób, aby wartość była wskazywana z jak największą precyzją. Jeśli nam to nie odpowiada, zakresy pomiarowe można przełączać ręcznie a za pomocą klawisza DIGIT zwiększyć liczbę wyświetlanych liczb po przecinku. „Zamrożenie” wyniku pomiaru i zarejestrowanie wartości maksymalnej umożliwiają funkcje A-HOLD (wartość bieżąca) oraz P-HOLD (wartości minimalna i maksymalna). Przekroczenie wybranego ręcznie zakresu pomiarowego jest sygnalizowane za pomocą sygnału dźwiękowego i komunikatu na LCD. Napięcie niebezpieczne dla życia jest sygnalizowane za pomocą ikony wykrzyknika wyświetlanej po lewej stronie. Zakresy są zmieniane szybko, wyniki pomiarów wyświetlane stabilnie i pewnie.
Nie było moim celem weryfikowanie np. klasy pomiarowej przyrządu, bo do tego trzeba mieć odpowiednie narzędzia, ale ocena funkcjonalności i przydatności. Cechy użytkowe miernika, które mnie irytowały wspomniałem wcześniej. Była to konieczność ciągłego wybierania realizowanej funkcji pomiarowej. Zajmuję się elektroniką i w moim warsztacie znacznie częściej mierzę stosunkowo niskie napięcia stałe niż przemienne. Przekręcenie selektora wyboru funkcji pomiarowej nieodmiennie uruchamia domyślną funkcję pomiarową, zamiast ostatnio realizowanej. A więc – wybór funkcji woltomierza wiązał się z dwoma naciśnięciami klawisza zmieniającego funkcję pomiarową na pomiar napięcia stałego. Przekręcenie selektora w pozycję testowania zwarć z sygnalizacją dźwiękową – cztery naciśnięcia klawisza w celu wyboru funkcji. Powrót do pomiaru napięcia – dwa naciśnięcia klawisza, aby wybrać pomiar napięcia stałego. Ta funkcjonalność naprawdę jest warta poprawienia!
Specyfika wykonywanych przeze mnie urządzeń zmusza do używania oscyloskopu lub miernika częstotliwości. Zakres pomiarowy częstotliwości mierzonej przez VC-950 sięga 4MHz, co jest niemało jak na przyrząd tego typu. Jednak trzeba sobie zdawać sprawę, że chociaż funkcja jest bardzo przydatna dla automatyka czy elektryka zajmującego się nowoczesnymi instalacjami elektrycznymi, to raczej nie przyda się krótkofalowcowi. To nie ten rodzaj wejścia, nie ten zakres częstotliwości.
W swoim warsztacie rzadko używam również funkcji pomiaru pojemności, aczkolwiek może ona być przydatna niektórym osobom. Najczęściej mierzę napięcie i rezystancję, testuję przejścia rzadziej wykonuję pomiary natężenia prądu i temperatury.
Podsumowując muszę stwierdzić, że ten miernik mimo opisanych wyżej mankamentów użytkowych, jako pierwszy spełnia wszystkie moje wymagania, a oprócz tego ma też "wartości dodane", które przydadzą się od czasu do czasu. Jest też pierwszym, który standardowo umożliwia pomiar temperatury za pomocą termopary dostarczanej wraz z miernikiem oraz transmisję wyników pomiarów do komputera PC nie jako opcja, ale standardowo.
 
Oprogramowanie
Po dołączeniu kabla – adaptera do komputera pracującego pod kontrolą Windows 7 sterownik został pobrany z witryn Windows Update i zainstalowany automatycznie jako wirtualny port szeregowy COM3. Po tej operacji odszukałem płytę CD z oprogramowaniem dostarczanym razem z multimetrem. Jest to autorski program firmy Voltcraft o nazwie VoltSoft. Zgodnie z opisem zawartym w instrukcji użytkownika, oprogramowanie jest dostarczane w wersjach Standard (bezpłatnej, na płycie CD razem z miernikiem) i Professional (płatnej). Ta druga wersja ma więcej możliwości, z ciekawszych warto wymienić np. powiadamianie za pomocą e-mail, dostęp do strony umożliwiającej zarządzanie systemem pomiarowym (tak, systemem, nie pojedynczym przyrządem). Wersja Standard pozwala na zarządzanie systemem pomiarowym oraz rejestrowanie i prezentację wyników pomiarów, ale już bez dodatkowych możliwości powiadamiania i konfigurowania dostępu przez WWW. Mimo iż po wybraniu opcji General Settings wyświetlał się adres strony internetowej, to jednak domyślny port był zablokowany w mojej sieci, w wersji Standard do nastaw nie ma dostępu i niestety nie udało mi się uruchomić strony WWW służącej do zarządzania systemem. Co prawda instrukcja obsługi sugeruje, że jest to funkcjonalność dostępna tylko w wersji Professional, ale po co wyświetlany jest ten adres? Zarządzanie systemem było możliwe poprzez interfejs graficzny użytkownika.
Program zainstalował się i uruchomił (Windows 7 32- i 64-bit) bez najmniejszych problemów. Co prawda, po uruchomieniu zawiesił się moduł do aktualizacji (rysunek 16), więc ewentualne upgrade’y trzeba byłoby wykonywać ręcznie, ale interfejs użytkownika pracował bez najmniejszych problemów. Używany przeze mnie program nosił numer wersji 1.45.
Program uruchomiłem po zainstalowaniu driver’a kabla połączeniowego. VoltSoft sam wykrył miernik i zapytał o możliwość dodania go do listy przyrządów. Jedyną czynnością było wpisanie przyjaznej nazwy multimetru. Dwukrotne kliknięcie na nazwie na liście przyrządów uruchomiło panel użytkownika pozwalający na komunikację z miernikiem i rejestrowanie wyników pomiarów. Dla próby wykonałem rejestrację spadku napięcia w sieci energetycznej oraz pomiar temperatury za pomocą termopary. Miernik i interfejs użytkownika w czasie pracy pokazano na fotografii 17, natomiast na rysunkach 18 i 19 pokazano zrzuty ekranowe. Program nie ma bogatych funkcji sterowania miernikiem – umożliwia jedynie rejestrowanie, prezentowanie i eksportowanie wyników pomiarów do Excela. Same zakresy pomiarowe przełącza się ręcznie, a ekran komputera PC jest odzwierciedleniem tego, co wyświetla multimetr.
 
Rysunek 16. Komunikat o błędzie wyświetlany przez program do aktualizacji
 
Fotografia 17. Rejestrowanie wyników pomiaru temperatury
 
Rysunek 18. Ekran programu VoltSoft, zakładka danych
 
Rysunek 19. Ekran programu VoltSoft, zakładka grafiki

 

A jak wypada Voltraft VC-950 na tle konkurencji?
Spróbujmy zobaczyć, jak wypada VC-950 na tle konkurenta tj. multimetru TRMS MetraHit One. W tabeli można znaleźć porównanie podstawowych funkcji pomiarowych. Dla pełnego obrazu, kilka słów wyjaśnienia.
Niepewność pomiarowa miernika analogowego, wskazówkowego, jest podawana w procentach zakresu (pełnej skali). Dlatego jest ona największa na początku skali, a najmniejsza na jej końcu, gdy wskazówka osiąga prawie pełne wychylenie. Z miernikiem cyfrowym jest inaczej.
Niepewność pomiaru miernika cyfrowego składa się z dwóch członów i podaje się ją jako procent wartości mierzonej (człon stały) plus liczba ziaren. Jeśli ziarno miernika na zakresie 100mV wynosi 1μV, jego niepewność ±(0,03%+40) i zmierzono napięcie 70mV, to niepewność otrzymanego wyniku pomiaru wyniesie ±(0,03%×70mV+40×1μV)=0,021mV+40μV=61μV. Łatwo policzyć, że wynik pomiaru z uwzględnieniem błędu, który możemy popełnić w tym pomiarze wynosi 70mV±61μV.
Czy słusznie wybrałem do porównania MetraHit One? Można dyskutować. Niemniej warto zauważyć, że po obliczeniach, pomimo różnie podawanej niepewności, VC-950 ma mniejsze ziarno i śmiało może konkurować pod względem rozdzielczości pomiarowej z przyrządem uznawanym przeze mnie za wzorcowy.
 
Jacek Bogusz
j.bogusz@easy-soft.net.pl
 
 

Multimetr

Funkcja pomiarowa

Metrahit One

 

Voltcraft VC950

Pomiar napięcia DC

Rozdzielczość

Zakres i niepewność pomiarowa

Rozdzielczość

Zakres i niepewność

pomiarowa

Niepewność pomiaru VDC

10 μV
100 μV
1 mV
10 mV
100 mV
1 V

30 mV
300 mV
3 V
30 V
300 V
600 V

± (0,5%+3)
± (0,5%+3)
± (0,5%+3)
± (0,5%+3)
± (0,5%+3)
± (0,5%+3)

1 μV
10 μV
100 μV
1 mV
10 mV
 

100 mV
1000 mV
10 V
100 V
1000 V
 

±(0,03%+40)
±(0,026%+20)
±(0,02%+20)
±(0,02%+20)
±(0,02%+20)
 

Pomiar napięcia AC (w zakresie 40…65 Hz)

1 mV
10 mV
100 mV
1 V
 

3 V
30 V
300 V
600 V
 

± (1%+3)
± (1%+3)
± (1%+3)
± (1%+3)
 

1 μV
10 μV
100 μV
1 mV
10 mV

100 mV
1000 mV
10 V
100 V
1000 V

±(1%+50)
±(1,95%+50)
±(1,3%+50)
±(0,52%+50)
±(1,3%+50)

TRMS V

AC, AC+DC

AC, AC+DC

Pomiar natężenia prądu DC

100 nA
1 μA
10 μA
100 μA
1 mA
10 mA

300 μA
3 mA
30 mA
300 mA
3 A
10 A

± (1%+5)
± (1%+2)
± (1%+5)
± (1%+2)
± (1%+5)
± (1%+2)

0,1 μA
1 μA
0,1 mA


 

10 mA
100 mA
10 A


 

±(0,13%+40)
±(0,13%+40)
±(0,13%+80)


 

Niepewność pomiaru natężenia prądu AC (w zakresie 40…65 Hz)

1 μA
100 μA
10 mA

3 mA
300 mA
10 A

± (1,5%+2)
± (1,5%+2)
± (1,5%+2)

0,1 μA
1 μA
0,1 mA

10 mA
100 mA
10 A

±(0,91%+80)
±(2,6%+80)
±(2,6%+80)

TRMS A

AC, AC+DC

AC

Pomiar rezystancji

10 mΩ
100 mΩ
1 Ω
10 Ω
100 Ω
1 kΩ
10 kΩ

30 Ω
300 Ω
3 kΩ
30 kΩ
300 kΩ
3 MΩ
30 MΩ

± (0,7%+3)
± (0,7%+3)
± (0,7%+3)
± (0,7%+3)
± (0,7%+3)
± (0,7%+3)
± (2%+3)

10 mΩ
100 mΩ
1 Ω
10 Ω
100 Ω
1 kΩ
 

1000 Ω
10 kΩ
100 kΩ
1000 kΩ
10 MΩ
40 MΩ
 

±(0,07%+30)
±(0,033%+30)
±(0,033%+30)
±(0,39%+30)
±(1,3%+30)
±(1,95%+30)
 

Napięcie pomiaru rezystancji

1,25…3,2 V

Do 2,5 V

Pomiar pojemności

 

 

Brak możliwości

pomiaru

10 pF
100 pF
1 nF
10 nF
100 nF
1 μF
10 μF

40 nF
400 nF
4 μF
40 μF
400 μF
4 mF
40 mF

±(1,6%+20)
±(1%+2)
±(1%+2)
±(1%+2)
±(1%+2)
±(1,6%+20)
±(1,6%+40)

Pomiar temperatury
- Pt 100
- Pt 1000
- Termopara

0,1 K
0,1 K
0,1 K
0,1 K
-
-
-
-

-200...+200°C
+200...+850°C
-100...+200°C
+200...+850°C
-
-
-
-

±(2K+5 dgt)
±(1%+5)
±(2K+2 dgt)
±(1%+2)
-
-
-
-

-
-
-
-
0,1 K
0,1 K
0,1 K
0,1 K

-
-
-
-
-200…+10°C
+10…+1200°C
-328…+50°F
+50,1…+2192°F

-
-
-
-
±(1,3%+2)0
±(1,3%+10)
±(1,3%+40)
±(1,3%+20)

Test przejścia

Tak

Tak

Test diody

U=2,0 V

U=2,5 V

Pomiar częstotliwości (do 4 MHz)

 

 

Nie

0,001 Hz
0,01 Hz
0,1 Hz
1 Hz
10 Hz
100 Hz

40 Hz
400 Hz
4 kHz
40 kHz
400 kHz
4 MHz

±(0,003%+50)
±(0,003%+10)
±(0,003%+10)
±(0,003%+10)
±(0,003%+10)
±(0,003%+10)

Pomiar współczynnika wypełnienia

Nie

Tak, 20…80%, ±(0,13%+10)

Zapis DANE/MIN/MAX

Tak

Tak

Pamięć wyników

Zewnętrzna

Na 20000 wyników pomiarów

Interfejs do łączenia z komputerem PC

Tak

Tak

Automatyczna blokada gniazd

Tak

Nie

Kategoria pomiarowa

CAT III/600 V
CAT IV/300 V

CAT III/1000 V
CAT IV/600 V

Akcesoria dostarczane z miernikiem

Zestaw kabli pomiarowych KS29, etui gumowe, świadectwo kalibracji DKD, baterie

Zestaw kabli pomiarowych, termopara, etui, klipsy pomiarowe (krokodylki), pasek z klipsem magnetycznym, interfejs do komputera PC

 
 
 
Filmy:
1) Zawartość pudełka

2) Pomiar natężenia prądu

3) Pomiar temperatury

4) Pomiar napięcia przemiennego i test zwarcia

http://www.tomaszbogusz.blox.pl/

Odpowiedzi

Coś mi ten wygląd miernika

Coś mi ten wygląd miernika przypomina.
W innym wcieleniu występuje jako APPA 503

Dodaj nowy komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.