Echelon Corp. – światowy gigant z Doliny Krzemowej już na polskim rynku

Echelon Corp. – światowy gigant z Doliny Krzemowej już na polskim rynku

Echelon Corporation – światowy lider w zakresie inteligentnych rozwiązań w energetyce wchodzi na polski rynek. Stanowisko Wiceprezesa odpowiedzialnego za sprzedaż i rozwój biznesu na rynku polskim i w krajach bałtyckich objął w marcu 2013 roku Adam Zalewski.
- To ogromne wyzwanie, ale i szansa na promocję na naszym rynku najnowocześniejszych technologii, które zaowocują sukcesem w postaci rozwoju inteligentnych sieci w Polsce. Echelon to swoisty ekosystem inteligentnych rozwiązań opartych na otwartym standardzie OSGP, którego szereg zastosowań (w inteligentnych licznikach, aplikacjach HAN i urządzeniach SMART GRID) znajduje uznanie u wielu usatysfakcjonowanych klientów – mówi Adam Zalewski, wiceprezes Echelon Corporation na Polskę i kraje bałtyckie. - Jestem dumny, że będę mógł reprezentować lidera technologii, obecnej w 85% wszystkich inteligentnych liczników zainstalowanych w Europie. Know-how, który niesie za sobą ECHELON pozwoli na dynamiczny rozwój branży SMART Polsce i regionie – dodaje Zalewski.
Na naszym kontynencie działa już ponad 35 mln liczników bazujących na otwartym standardzie OSGP, który jest wykorzystywany i promowany przez Echelona. Tylko w samych Włoszech zainstalowano ponad 28 mln liczników w sieci ENEL-a. ECHELON należy do grupy amerykańskich gigantów wywodzących się ze słynnej Doliny Krzemowej. Jego założycielem jest Armas Clifford Markkula, który obecnie zasiada w Radzie Nadzorczej spółki. Echelon ponad 20 lat temu opracował protokół LON, który obecnie jest użytkowany w ponad 100 mln urządzeń przez ponad 4 tysiące producentów takich jak Honeywell, Siemens, Philips. Na jego podstawie zbudowany jest otwarty i innowacyjny standard OSGP gwarantujący wysoką niezawodność, chrakteryzujący się bezpieczeństwem i spełnianiem wszystkich wymagań stawianych przez URE. Na rynku polskim technologia Echelon jest oferowana przez niezwykle doświadczonych partnerów dostarczających wielkoskalowe inteligentne systemy do kluczowych grup energetycznych w Europie:  Lackmann, Eltel, Kapsch, Schneider Electric. Ponadto technologia OSGP wykorzystywana jest w rozwiązaniach oferowanych przez Oracle, Siemens, eMeter, IBM, Gorlitz, Powel. Kluczowi klienci Echelona to ENEL, NRGI, Fortum, Vatenfall, EON, Duke Energy i wiele innych.
Adam Zalewski od ponad 6 lat jest aktywnie zaangażowany w rozwój inteligentnych sieci w Polsce w obszarze wykonawczym jak i legislacyjnym. Przyczynił się do powodzenia największych projektów realizowanych w Polsce. Nowy Wiceprezes Echelona jest absolwentem Adam Smith College w Edynburgu na kierunku Inżynier Elektryk i Elektronik oraz Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych z zakresu Multimediów i Sztucznej Inteligencji. Pracował w takich firmach jak Ernst & Young, Schrack Technik, Comarch, Deutsche Telekom, T-matic Systems i ADD Polska.