Seria iC-PZ Series: absolutne, refleksyjne i wyjątkowo elastyczne w zastosowaniach

Seria iC-PZ Series: absolutne, refleksyjne i wyjątkowo elastyczne w zastosowaniach

Na targach SPS firma iC-Haus zaprezentowała najnowszą generację układów scalonych do optycznych, refleksyjnych enkoderów absolutnych. Seria iC-PZ ustanawia nowe standardy w miniaturyzacji oraz elastyczności zastosowania. Średnica dysku oraz jego rozdzielczość optyczna są niemal dowolnie wybierane dzięki implementacji innowacyjnych funkcji FlexCount i FlexCode.

W czujnikach zintegrowano niebieską diodę świecącą, dzięki czemu nie wymagają one zewnętrznego źródła, a kolor światła zapewnia maksymalną precyzję. Precyzyjny układ optyczny nie wymaga zastosowania soczewki, co pozwala na obniżenie kosztu aplikacji oraz jej dalece posuniętą miniaturyzację.

Produkty EncoderBlue z serii iC-PZ są zintegrowanymi, inteligentnymi sensorami umieszczonymi w obudowie pojedynczego układu scalonego. Mają one funkcje wymagane w precyzyjnych enkoderach o dużej rozdzielczości wykorzystujących linię lub dysk kodowy. Niebieskie źródła światła jest umieszczone pomiędzy dwoma matrycami sensorów układu iC-PZ, co zapewnia dużą tolerancję mechaniczną, podwyższoną precyzję oraz niezawodność działania.

Przy zastosowaniu dysku o średnicy 26 mm oraz wbudowanej funkcji interpolacji, jest możliwe uzyskanie rozdzielczości do 22 bitów.

W ramach serii iC-PZ są dostępne trzy odmiany czujników, pozwalających na użycie dysków kodowych o średnicy od 16 mm oraz linii o maksymalnej długości 6,71 m. Dla miniaturowych napędów jest dostępny układ iC-PZ0974 przystosowany do współpracy z dyskiem kodowym o średnicy zaledwie 9 mm.

Konfigurowalne funkcje FlexCount i FlexCode umożliwiają wykonanie sensorów o podwyższonej precyzji. Rozdzielczość ABZ i średnica dysku są, w szerokim rozumieniu, dowolnie wybierane. Znacząco skraca to czas opracowania czujnika oraz wysiłek potrzebny na jego przetestowanie. Uniwersalna platforma sensorów może być łatwo użyta ponownie bez potrzeby modyfikowania elektroniki dla enkodera innego typu, co oszczędza czas i pieniądze oraz umożliwia konstruowanie uniwersalnych modułów przeznaczonych do pracy w różnego rodzaju enkoderach. W praktyce moduły będą różniły się jedynie parametrami pracy.

Miniaturowy sensor jest umieszczony w płaskiej obudowie oQFN32 zajmującej powierzchnię o wymiarach 5 mm × 5 mm. Dzięki tym niewielkim wymiarom jest idealnym rozwiązaniem, aby spełnić rosnące wymagania miniaturyzacji w urządzeniach automatyki przemysłowej, takich jak enkodery absolutne przeznaczone do robotów, kompaktowe systemy sprzężenia zwrotnego silników oraz miniaturowe napędy elektryczne.

Dopuszczalne tolerancje mechaniczne w układzie scalonym enkodera iC-PZ dla dysku kodowego o średnicy 26 mm wynoszą ±0,5 mm (kątowo), ±0,4 mm (promieniowo) i ±2° (obrót). Dystans roboczy pomiędzy układem scalonym sensora a dyskiem kodowym wynosi od 1 do 2 mm. Większe tolerancje skracają czas i koszt zainstalowania oraz regulacji iC-PZ w aplikacji enkodera. Dodatkowo, gotowy enkoder jest ekstremalnie odporny, również w wypadku zaburzeń mechanicznych.

Inteligentna regulacja on-chip

Przetwornik sinus/cyfra z wbudowaną funkcją regulacji automatycznie kompensuje sygnały zaburzeń powstające w systemie. Dzięki automatycznej regulacji offsetu, amplitudy oraz różnicy fazy sygnałów sinus/cosinus, otrzymuje się interpolowane sygnały o bardzo dobrej jakości.

Dostępne interfejsy układu iC-PZ opracowano dla osiągnięcia maksymalnej elastyczności w aplikacji. 3 z 5 interfejsów wyjściowych mogą być wybrane i pracować jednocześnie: sygnały kwadraturowe ABZ, analogowe sinus/cosinus do przetwarzania w zewnętrznym module interpolacji, UVW, SPI lub BiSS/SSI.

Dane kalibracji i konfiguracji są przechowywane w zewnętrznej pamięci EEPROM z interfejsem I2C. Układ sensora może być zasilany napięciem z zakresu 4,5…5,5 V i użytkowany w zakresie temperatury -40…+125°C. Dzięki temu jest odpowiedni do szerokiego zakresu aplikacji przemysłowych.

Zestaw ewaluacyjny upraszcza aplikację

Dzięki użyciu zestawu ewaluacyjnego PZ1M, płyty głównej PZ1D oraz biblioteki programów oferowanej przez iC-Haus, konstruktorzy elektronicy mogą łatwo i szybko przetestować iC-PZ oraz zintegrować go we własnej aplikacji. Dodatkowe informacje na temat układu są dostępne na stronie internetowej www.ichaus.de/pz.

Na dodatkowe pytania mogą odpowiedzieć:

Goran Pandza, iC-Haus
Sprzedaż i aplikacje enkoderów optycznych, LED oraz microsystemów
Adres: iC-Haus GmbH, Am Kuemmerling 18, 55294 Bodenheim, Germany
tel. +49 6135/9292-172, faks +49 6135/9292-192, e-mail: goran.pandza@ichaus.de