MAX1720x i AX1721x – kontrolery baterii zasilających

MAX1720x i AX1721x – kontrolery baterii zasilających

Firma Maxim Integrated oferuje dwa nowe układy scalone przeznaczone do monitorowania stanu baterii zasilającej w urządzeniach przenośnych. Układy pobierają niewielką moc zasilania i pracują niezależnie od reszty urządzenia (procesora hosta).

Mają programowalne funkcje alarmów załączanych za pomocą napięcia, prądu obciążenia, temperatury oraz stanu naładowania ogniwa. Układy realizują algorytm Maxim ModelGauge m5 i nie wymagają interakcji z systemem nadrzędnym dla konfiguracji. Dzięki temu mogą być montowane bezpośrednio w obudowach akumulatorów przeznaczonych do zasilania smartfonów, tabletów, przenośnych urządzeń medycznych, czytników e-boków i innych.

Układy MAX1720x i MAX1721x określają ilość energii pozostałą do wykorzystania i na tej podstawie wyznaczają czas jej pracy przy aktualnym poborze prądu. Automatycznie jest przy tym uwzględniany proces starzenia się baterii i jej temperatura. Stopień naładowania baterii jest określany w mAh lub procentowo w szerokim zakresie warunków użytkowania.

Układy MAX 17201 i MAX17211 są przeznaczone do monitorowania pojedynczych ogniw akumulatorów. Pobierają prąd o natężeniu ok. 18 µA w trybie aktywnym. Układy MAX17205 i MAX17215 mogą monitorować pakiety o maksymalnej liczbie 3 ogniw (3S) pobierając prąd o natężeniu do 25 µA. Układy są oferowane w 14-nóżkowych obudowach TDFN o wymiarach 3 mm×3 mm×0,8 mm.

http://www.mouser.com/new/maxim-integrated/maxim-max1720x-max1721x-gauges/

https://www.maximintegrated.com/en/products/power/battery-management/battery-fuel-gauges.html