Astor Robot Challenge 2012

Astor Robot Challenge 2012
13 listopada, w hali Expo Silesia, odbędą się  II zawody robotów mobilnych - ASTOR Robot Challenge 2012. Za ich organizację i profesjonalny przebieg odpowiadają: Koło Naukowe Integra oraz firma Astor – autoryzowany dystrybutor robotów Kawasaki.  Zmagania robotów będą jedną z głównych atrakcji towarzyszących Targom Robotyzacji i Automatyzacji w Przemyśle – ROBOTshow w Sosnowcu. 
Uczestnicy będą mogli kibicować swoim „pupilom” w czterech konkurencjach: StandardSUMO, MiniSUMO oraz Linefollower i Linefollower Enhanced. Pierwsze dwie kategorie są wzorowane na prawdziwych japońskich walkach sumo i polegają na rywalizacji dwóch robotów, starających się zepchnąć przeciwnika z ringu („dojo”). Robot przegrywa rundę, jeśli choć jedną częścią swojej konstrukcji dotknie powierzchni, znajdującej się poza dojo. Zwycięża ten zawodnik, który wygra więcej rund niż jego przeciwnik. Idealna waga zawodnika klasy Sumo to 3 kg, Minisumoka z kolei powinien ważyć nie więcej niż 500 g.
Linefollowers - tak nazywane są roboty, których zadaniem jest przejechanie wyznaczonej trasy w jak najkrótszym czasie. Przeważnie są to małe i szybkie konstrukcje (najszybsze polskie roboty osiągają prędkości powyżej 1 m/s). Roboty ścigają się na białym podłożu z wyznaczoną czarną trasą (lub odwrotnie). Do zawodów dopuszczone są roboty nieprzekraczające swoimi rozmiarami kartki formatu A4. Jest to jedna z najbardziej popularnych konkurencji w Polsce, jak i na świecie. Z kolei 
w konkurencji Linefollower Enhanced roboty napotykają na dodatkowe przeszkody na drodze do mety, które muszą zdiagnozować i ominąć.
W ubiegłorocznych zawodach wystartowało 9 linefollowerów, 10 robotów mini sumo i 2 roboty standard sumo. Zacięta rywalizacja rozpoczęła się już podczas eliminacji, gdzie rejestrowane były milisekundy różnicy w czasach robotowych zawodników. Rozgrywane konkurencje zdominował GROM z Politechniki Opolskiej, zdobywając 4 z 8 przyznanych nagród. Zapisy trwają do 6 listopada 2011. Organizatorzy zawodów zapewniają bezpłatne wejściówki na targi ROBOTshow.
 
Więcej informacji oraz regulamin zawodów na stronie zawodów: www.astor.com.pl/astor-robot-challenge