Księżycowa koparka z Politechniki Warszawskiej

Księżycowa koparka z Politechniki Warszawskiej

Studenci z Politechniki Warszawskiej skonstruowali robota – koparkę Husar, który w maju przyszłego roku jako jedyny z Europy weźmie udział w konkursie NASA Lunabotics Mining Competition. Konkurs Lunabotics Mining Competition organizowany jest przez NASA z myślą o studentach uczelni technicznych.

Uczestnicy mają za zadanie skonstruowanie księżycowej koparki, która wykopie i przetransportuje do celu 10 kilogramów księżycowej gleby i nie zajmie to więcej niż 10 minut.
„Robot ma wykopywać materiał księżycowy, zwany regolitem. Zrobi to samodzielnie, bo będzie wyposażony w sztuczną inteligencję.” – mówił Mateusz Jakubik, koordynator projektu.
Maksymalne wymiary pojazdu, to 1,5 metra długości, 0,7 metra szerokości i 0,7 metra wysokości. Do tego pojazd ma być lekki, odporny na zmiany temperatury, promieniowanie, drgania i zapylenie. Najsilniejszą stroną Husara, według jego twórców, jest jego sztuczna inteligencja. Większość zastosowanych podzespołów jest sprawdzona, a wyjątek stanowią: koła i układ kopiący, które są rozwiązaniami nowatorskimi.
„W tym momencie robot jest niemal gotowy, ale na papierze, a raczej na ekranie komputera. Koszt jego wybudowania jest na tyle duży, że uczelnia nie jest nam w stanie pomóc w sposób znaczący i nie możemy zacząć konstrukcji. Mamy już jednego pewnego sponsora, a z drugim jeszcze negocjujemy. Szukamy też kolejnych chętnych wsparcia naszego pomysłu.” – stwierdził Jakubik.
Warszawski zespół jest jedynym przedstawicielem Europy. W konkursie startują też zespoły z: USA, Australii, Bangladeszu, Kanady, Kolumbii, Indii, Meksyku i Tunezji.
„Dość trudno było dostać się do konkursu. NASA nie bardzo chciała dopuszczać do zawodów uczelnie spoza USA. Od drużyn nieamerykańskich wymagano bardzo ścisłych kontaktów z jednym z tamtejszych uniwersytetów. Bardzo długo trwały negocjacje, by pozwolono startować w nim uczelniom, które tak ścisłych powiązań nie mają." – stwierdził Jakubik.
W skład zespołu wchodzi 12 studentów PW. „Próbowaliśmy zorganizować drużynę międzyuczelnianą. Jednak formalności między polskimi uczelniami są tak skonstruowane, że stracilibyśmy na to kilka miesięcy, a nie było na to czasu." – powiedział Jakubik.
Same zawody odbędą się w Centrum Kosmicznym imienia Johna F. Kennedy'ego na Florydzie. „Jest tam budynek, który symuluje powierzchnię Księżyca. Mają tam wysypany regolit i odpowiednio ułożone kamienie. Powierzchnia przygotowana jest tylko na potrzeby konkursu. Właśnie tam nasze pojazdy będą kopać." – stwierdził Jakubik.

Więcej informacji na temat projektu Husar jest dostępnych na stronie: www.husarlunabotics.pl