ATtiny102/104 – mikrokontrolery do odmierzania czasu

ATtiny102/104 – mikrokontrolery do odmierzania czasu

Firma Atmel wprowadziła do oferty mikrokontrolery ATtiny102 i ATtiny104. Są to nowe, 8-bitowe układy procesorowe z rodziny AVR, zoptymalizowane do aplikacji, których głównym zadaniem jest odmierzanie czasu, sterowanie niewielkim silnikiem lub funkcja inteligentnego włącznika/wyłącznika.

Nowe mikrokontrolery są oferowane w niewielkich obudowach i do zasilania wymagają małej mocy, podobnie jak rozwiązania „analogowe”, które zastępują. Z drugiej strony, umożliwiają łatwiejszą realizację rozszerzonej funkcjonalności, a ich aplikacja zajmuje mniej miejsca na płytce drukowanej.

Mikrokontrolery ATtiny102 i ATtiny104 mają znany i sprawdzony w wielu zastosowaniach 8-bitowy rdzeń RISC AVR wykonany w technologii CMOS. Rdzeń wyposażono w 16 rejestrów ogólnego przeznaczenia, które mogą bezpośrednio komunikować się z ALU. Instrukcje są wykonywane w pojedynczym cyklu maszynowym, który może być równy cyklowi zegarowemu. Szeroki zakres prędkości pracy wynoszący 1…12 MIPS ułatwia optymalizowanie systemu pod kątem poboru energii, co ułatwia zastosowanie w urządzeniach zasilanych bateryjnie.

Pamięć Flash ma stosunkowo małą pojemność, bo jedynie 1kB, ale też układy są przeznaczone do raczej nieskomplikowanych aplikacji. Mikrokontrolery mogą być zasilane napięciem z zakresu 1,8…5,5V. Dostępne opcje umożliwiają aktualizację firmware za pomocą USART i nieulotne przechowywanie danych. Wyposażenie obejmuje: wbudowany oscylator RC o stabilizowanej częstotliwości, interfejs USART, 10-bitowy przetwornik A/C, źródło napięcia referencyjnego dla przetwornika. W trybie czuwania układy pobierają prąd o natężeniu poniżej 100 nA z podtrzymaniem zawartości pamięci SRAM.

Oba układy są wspierane przez zestaw ewaluacyjny Atmel ATiny104 Xplained Nano dostępny u producenta i u jego dystrybutorów. Oprogramowanie może być tworzone za pomocą Atmel Studio 8 – darmowego, zintegrowanego środowiska programistycznego zawierającego edytor, kompilator, symulator i debugger, a także obsługującego szeroką gamę programatorów.

http://www.atmel.com/devices/ATTINY102.aspx