Rodzina mikrokontrolerów ARM Cortex-M3 obsługująca przyciski pojemnościowe

Rodzina mikrokontrolerów ARM Cortex-M3 obsługująca przyciski pojemnościowe

Na targach Electronica 2010 firma Atmel zaprezentowała nową serię mikrokontrolerów SAM3N wchodzących w skład rodziny ARM Cortex-M3. Wyróżniają się one wbudowanym blokiem sterowania przyciskami, suwakami i pokrętłami wykonywanymi w technologii pojemnościowej. Pracują z maksymalną częstotliwością taktowania 48 MHz. Produkowane są w 9 wersjach zawierających od 64 do 256 kB pamięci Flash, od 8 do 24 kB pamięci SRAM, od 8 do 16 kanałów przetwarzania A/C (o 10-bitowej rozdzielczości), opcjonalnie pojedynczy kanał przetwarzania C/A, zestaw 16-bitowych timerów oraz różne konfiguracje portów UART/SPI/TWI.

Układy mają obudowy od QFN-48 do LQFP/BGA-100. Zasilane są napięciem od 1,62 do 3,6 V, pobierając w stanie aktywnym moc równą 0,86 W/MHz. W trybie standby z aktywnym zegarem RTC pobór prądu zmniejsza się do 1,9 µA przy napięciu zasilającym 1,8 V. Układy SAM3N są kompatybilne pod względem rozkładu wyprowadzeń z popularnymi mikrokontrolerami SAM7S bazującymi na rdzeniu ARM7TDMI, dając możliwość łatwej migracji w stronę rozwiązań o lepszych osiągach i mniejszym poborze mocy. Wymagają mniejszej liczby elementów współpracujących, dzięki wbudowaniu w wewnętrzną strukturę m.in. rezystorów dopasowujących interfejsy.
SAM3N to mikrokontrolery ogólnego przeznaczenia, mogące znaleźć zastosowanie w przemysłowych układach sterowania, miernikach, zabawkach elektronicznych, elektronice medycznej, urządzeniach sieci bezprzewodowych 802.15.4 itp. Najbardziej rozbudowany model SAM3N4C zawiera rdzeń ARM Cortex-M3 RISC taktowany zegarem 48 MHz. Jest dostępny w 100-wyprowadzeniowych obudowach LQFP i BGA. Wyposażono go w m.in. 256 kB pamięci Flash, 24 kB pamięci SRAM, 2×USART, 2×UART, 2×TWI i 3×SPI, timer PWM, 6 timerów 16-bitowych, zegar RTC; 10-bitowy, 16-kanałowy przetwornik A/C i 10-bitowy przetwornik C/A.

Więcej informacji: http://www.atmel.com