Nowy moduł SiC 1200V/300A do konwerterów i inwerterów

Nowy moduł SiC 1200V/300A do konwerterów i inwerterów

Firma ROHM wprowadziła do oferty nowy moduł SiC przeznaczony do zastosowania w inwerterach i konwerterach współpracujących z panelami fotowoltaicznymi oraz do zasilaczy urządzeń przemysłowych. Moduł nosi oznaczenie BSM300D12P2E001 i jest przeznaczony do aplikacji przetwornic o dużej mocy.

Straty mocy z tytułu przełączania wynoszą 77%. W porównaniu do zwykle stosowanych tranzystorów lub modułów IGBT, nowy SiC pozwala na uzyskanie większej częstotliwości kluczowania, co skutkuje mniejszymi wymiarami współpracujących elementów indukcyjnych, pojemności oraz innych komponentów.
W marcu 2012 firma ROHM rozpoczęła masową produkcję modułu SiC ze zintegrowanymi komponentami półprzewodnikowymi, a moduły 120A i 180A dla napięcia znamionowego 1200V zostały doskonale przyjęte przez producentów sprzętu przemysłowego oraz układów zasilania, co stawia dobre prognozy dla nowego modułu. Zwiększenie dopuszczalnego prądu obciążenia oraz podwyższenie częstotliwości kluczowania pozwalają na zmniejszenie indukcyjności dławików i wielkości transformatorów wykorzystywanych w przetwornicy. Dzięki temu są ograniczane przepięcia występujące podczas przełączania, a tym samym zmniejsza się straty energii. Skutkuje to obniżeniem temperatury, podwyższeniem sprawności energetycznej oraz zmniejszeniem wymiarów gotowego urządzenia.
Aktualnie firma oferuje próbki przeznaczone do testowania i zastosowania w nowo opracowywanych urządzeniach. Nie jest jeszcze znany termin uruchomienia produkcji seryjnej.

http://www.rohm.com/web/eu/products/-/product/BSM300D12P2E001