Nowe 8-bitowe mikrokontrolery PIC z interfejsem USB 2.0

Nowe 8-bitowe mikrokontrolery PIC z interfejsem USB 2.0

Firma Microchip nie poddaje się i mimo powszechnej „ARM-izacji” konsekwentnie rozwija opracowania natywne. Na przykład teraz, wprowadziła do sprzedaży 3 nowe serie 8-bitowych mikrokontrolerów PIC z interfejsem USB 2.0. W sumie to 15 nowych układów produkowanych w obudowach mających od 14 do 100 wyprowadzeń. Nowe mikrokontrolery przynależą do rodziny Extreme Low-Power charakteryzującej się bardzo małym poborem prądu wynoszącym 35 μA/MHz w trybie aktywnym i 20 nA w trybie uśpienia (Sleep mode). Dla potrzeby obsługi USB, wyposażono je w generator zegarowy o dokładności 0,25% niewymagający użycia zewnętrznego rezonatora kwarcowego.

Mikrokontrolery z serii PIC16F145x są dostępne w obudowach o 14- lub 20-wyprowadzeniach i wymiarach 4 mm×4 mm. Mimo niewielkich wymiarów są one wyposażone w szereg bloków funkcjonalnych, które umożliwiają tworzenie aplikacji z interfejsem USB i klawiaturą pojemnościową, takich jak pulsoksymetry, akcesoria dla komputerów PC, urządzenia zabezpieczające i inne.

Mikrokontrolery PIC18F2X/4XK50, są oferowane w obudowach o 28-, 40- lub 44-wyprowadzeniowych. Stanowią one tańszą alternatywę dla klientów stosujących 16-bitowe mikrokontrolery PIC18 USB, z którymi są kompatybilne pod względem wyprowadzeń. Nowe mikrokontrolery z tej serii mogą być zasilane napięciem z zakresu od 1,8 do 5 V. Zawierają jednostkę CTMU (Charge Time Measurement Unit) umożliwiającą tworzenie zaawansowanych interfejsów pojemnościowych. Aplikacjami docelowymi tej serii układów są stacje dokujące dla urządzeń audio oraz rejestratory danych.

Mikrokontrolery z najlepiej wyposażonej serii PIC18F97J94 zawierają kontroler wyświetlacza LCD, zegar RTCC z bateryjnym podtrzymaniem zasilania oraz interfejs USB 2.0. Są one dostępne w obudowach o 64, 80 lub 100 wyprowadzeniach i mają możliwość dołączenia wyświetlacza o rozdzielczości 60×8 pikseli (480 segmentów). Dzięki zintegrowaniu zegara z kalendarzem, nowa mikrokontrolerów może znaleźć zastosowanie do tworzenia paneli sterujących urządzeniami automatyki domowej lub instalacjami alarmowymi, skanerach ręcznych i w miernikach energii elektrycznej.

W ramach darmowej oferty Microchip Library of Applications (MLA) firma Microchip oferuje darmowe środowisko USB Framework obejmujące zestaw sterowników dla wielu popularnych klas aplikacji USB (m.in. HID, CDC, Mass Storage, Win-USB, Audio-MIDI). Sterowniki mogą być używane ze wszystkimi 15 mikrokontrolerami z nowej oferty. Oprócz darmowych sterowników USB i stosów protokołów, oferta narzędzi Microchip obejmuje m.in. zestaw ewaluacyjny Low Pin Count USB Development Kit (DM164127; __TUTAJ__) w cenie 39,99 USD dla mikrokontrolerów serii PIC16F145x oraz płytkę prototypową PICDEM FS-USB Board (DM163025; __TUTAJ__) w cenie 59,99 USD dla mikrokontrolerów serii PIC18FXXK50.

Więcej informacji: http://www.microchip.com/pagehandler/en-us/technology/usb/products/devic...