Nowe, 8-bitowe mikrokontrolery Microchip z interfejsem USB 2.0

Nowe, 8-bitowe mikrokontrolery Microchip z interfejsem USB 2.0

W połowie września Microchip ogłosił wprowadzenie do sprzedaży 15 nowych, 8-bitowych mikrokontrolerów z interfejsem USB 2.0. Układy te należą do 3 rodzin z segmentu enhanced midrange. Mają od 14 do 100 wyprowadzeń oraz do 128 kB pamięci Flash. Ich unikalną cechą jest wewnętrzne źródło sygnału zegarowego o dokładności 0,25% konieczne do uzyskania stabilnej komunikacji poprzez USB.

Jego integracja wewnątrz mikrokontrolera pozwala na zaoszczędzenie na kosztach aplikacji poprzez wyeliminowanie zewnętrznego generatora kwarcowego. Wszystkie nowe mikrokontrolery spełniają wymagania technologii XLP i pobierają prąd zasilający 35 uA/MHz w trybie aktywnym i 20 nA w stanie uśpienia (Sleep).
Pierwszą z rodzin stanowią układy z serii PIC16F145X w obudowach 14- i 20-pinowych. Są to najtańsze i najmniejsze z 8-bitowych mikrokontrolerów z interfejsem USB. Dzięki wbudowanym peryferiom, takim jak kontroler czujników pojemnościowych, są one idealne do zastosowania w urządzeniach medycznych (np. jako pulsometry) lub jako akcesoria dla PC. Kolejna rodzina, PIC18F2X/4X50, jest dostępna w obudowach 28-, 40- i 44-pinowych. Układy wyposażono w mechanizm CTMU (Charge Time Measurement Unit) stosowany do precyzyjnej obsługi klawiatur pojemnościowych (dokładny pomiar czasu), co sprawia, że są one idealne jako sterowniki data loggerów i urządzeń typu audio dock. Trzecia rodzina mikrokontrolerów, PIC18F97J94, poza wymienionymi cechami, ma możliwość obsługi wyświetlaczy LCD (do 60×8 segmentów), wbudowany zegar czasu rzeczywistego RTC z podtrzymaniem bateryjnym i oczywiście interfejs USB. Układy dostępne są w obudowach 64-, 80- i 100-pinowych. Jako obszar aplikacji producent podaje urządzenia automatyki domowej, systemy kontroli dostępu, terminale przenośne oraz 1-fazowe mierniki zużycia energii.
W chwili obecnej Microchip oferuje wsparcie programowe w postaci darmowego stosu USB i darmowych bibliotek (drivery USB w klasach HID, CDC, Mass Storage, Win-USB i Audio-MIDI). Dostępna jest również płyta demonstracyjna DM164127 (dla rodziny PIC16F145X). W niedługim czasie mają pojawić się inne narzędzia, w tym również moduły PIM (Plug-In Module) z nowymi mikrokontrolerami.

 

 

http://www.microchip.com/pagehandler/en-us/press-release/microchip-expan...